ارزیابی حسی قهوه

ارزیابی حسی قهوه

خیلی از ما مواد خوراکی را به طور روزانه ارزیابی میکنیم اما قهوه را به این صورت نمی‌سنجیم .
ارزیابی قهوه شما را با طعم های غیر منتظره و لطیف آشنا می‌کند و به شما کمک می‌کند که چگونه قهوه ها را شناسایی و دسته بندی کنید .
قهوه طیف باورنکردنی از عطرها و طعم های پیچیده را ارائه می دهد. این ظرافت های طعمی را شناسایی کنید تا بهترین طعم ها را از قهوه خود دریافت کنید
ابتدا طعم های کلیدی را با استفاده ازFlavor Wheel ، که بر روی پروفایل های خاص تمرکز می کند. سپس از چرخ‌های اسیدیته، بافت و طعم استفاده کنید تا به شما در تجزیه و تحلیل احساسات فیزیکی در کام کمک کند.
Interactive Coffee Taster's Flavor Wheel
در ابتدا فنجان قهوه خود را بچرخانید طوری که قهوه در جریان حرکت فنجان در بیاید ، بعد  فنجان را به بینی خود نزدیک کنید و فکر‌ کنید که این رایحه شما را یاد چه می‌اندازد ؟ رایحه های میوه ایی و گلی یا ادویه ایی ؟
چندین جرعه از قهوه خود بنوشید ، تمرکز کنید و به شدت طمع ها و به حس دهانی و تنواری آن توجه کنید ؛ حس دهانی می‌تواند سبک یا سنگین باشد اگر حس دهانی یا به اصطلاح  ً بادی  ً سنگین باشد می‌تواند ما را یاد شیر یا آبمیوه بی اندازد یا در نقطه مقابل اگر سبک باشد شبیه به دمنوش یا آب میشود .
جنس اسیدیته دریافت شده از قهوه توانایی این را دارد که شبیه به مواد خوراکی مختلف باشد مانند میوه جات ، ادویه ها ، سبزیجات یا آجیل ها.
وجود این همه خصوصیات پچیده در قهوه های مختلف به علت دلایل متنوعی است ؛ از قبیل نوع خاک ، نوع قهوه و زیر گونه های آن ، روش فرآوری ، نحوه برداشت محصول و وضعیت فعلی درخت قهوه .
پس از تمامی این مراحل به مزه ایی که در انتها باقی خواهد ماند این مزه ممکن است زود گذر باشد یا یادآور یک مزه مجزا باشد یا فقط تلخی احساس شود که مورد اول و آخر نشونه خوبی نیستند ؛ احساس این  طور حالت ها شاید به مشکلی در عصاره گیری برگردد یا برای دلایل دیگر باشد.
مزه هایی که شفاف هستند و در انتها باقی می مانند این قابلیت را دارند که خوشایند یا زننده باشند مثلاً اگر باعث شود شما مزه هایی آجیلی ، شکلاتی دریافت کنید خوشایند است اما اگر شبیه به سبزیجات یا طعم های زمینی باشد فکر میکنم برای همه نا خوشایند باشد .
این نوشیدنی سرشار از پیچدگی است و خاطره های افراد را از مزه ها و رایحه ها تشدید می‌کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10% تخفیف
اولین خرید

با ثبت اولین سفارش خود از "رستری تی دی اس" سبد خرید شما شامل 10 درصد تخفیف خواهد شد.