ساختار اسپرسو

ساختار اسپرسو

اسپرسو قهوه‌ایی کم حجم و غلیظ است ؛ این نوشیدنی متشکل از بخشی مایع محلول و بخشی نامحلول است .

بخش نامحلول این قهوه “ کِرما “ نام دارد ؛ کرما تشکیل شده از ریز معلق های روغن و حباب های کربن دی اکسید است که به صورت امولسیونی فوم مانند روی قهوه شکل میگیرد .

( امولسیون : زمانی که دو یا چند مواد به صورت نامحلول در جوار یکدیگر قرار می‌گیرند )

این مواد نامحلول در واقع ‘ بادی ‘ یا همان حس دهانی که شما بعد از نوشیدن اسپرسو دریافت میکنید را به وجود می‌آورند و همچنین این بخش بعد از نوشیدن اسپرسو در قسمت انتهایی زبان باقی می‌ماند و باعث می‌شود فرد بعد از نوشیدن تلخی کمتری را احساس کند .

آب‌جوش در برخورد با اسپرسو کاملاً این بخش را از بین برده و بعد از رقیق شدن قهوه تلخی بیشتری را در نوشیدنی خود احساس خواهید کرد .

بخش محلول اسپرسو متشکل از گازها و مواد جامد است ؛ گاز ها بعد از عصاره گیری باعث ایجاد “ آروما”

یا همان رایحه قهوه میشوند .

بافت دانه حدود ۲۸٪ تا ۳۰٪ دارای مواد جامد انحلال پذیر است که بازه ایده‌آل برای اسپرسو بین ۱۸٪ تا ۲۲٪ است و باقی دانه از فیبر و مواد سلولزی ساخته شده است ؛ آب پس از اولین برخورد با قهوه در بستر اسپرسو شروع به حل کردن ترکیبات اسیدی و لیپیدی می‌کند که این ترکیبات پایه اصلی طعم یاد هارا می‌سازند ؛ برای مثال زمانی که می‌گوییم جنس اسیدیته از خانواده مرکبات است در واقع این قسمت از ترکیبات را ارزیابی میکنیم .

در مرحله ی بعدی قندها شروع به حل شدن میکنند ، ترکیبات قندی در قهوه به صورت یک شیرینی گلوکزی احساس نمی‌شوند و ترکیبات قندی بیشتر سبب شدت بخشی و احیا باقی طعم ها می‌شوند.

و در پایان ترکیبات اسیدی متفاوتی شروع به حل شدن میکنند مانند کلروژنیک یا فلونیک اسید که عمده مواقع مزه تلخی ناخوشایندی را به وجود می‌آورند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10% تخفیف
اولین خرید

با ثبت اولین سفارش خود از "رستری تی دی اس" سبد خرید شما شامل 10 درصد تخفیف خواهد شد.