تشخیص قهوه تازه از قهوه کهنه

تشخیص قهوه تازه از قهوه کهنه

اهمیت قهوه تازه برشته شده برای لذت بردن از طعم و عطر دانه‌های قهوه بسیار ضروری است. معمولا دانه های قهوه پس از رست شدن، با گذشت زمان به دلیل قرار گرفتن در معرض هوا، رطوبت و سایر عوامل محیطی، تازگی و طعم خود را از دست می‌دهند. قهوه تازه برشته شده، طعم‌ها، عطرها و دیگر مواد خود را حفظ می‌کند و تجربه غنی‌تر و پیچیده‌تری از طعم را ارائه می‌دهد. اما در مقابل، قهوه کهنه طعم بی‌روحی دارد و فاقد شادابی، پیچیدگی و عمق طعمی است. در این مقاله به تفاوت‌ میان قهوه تازه و کهنه و چندین نکته دیگر میپردازیم.

1- ترکیبات فرّار: اصلی ترین راه تشخیص

یکی از تفاوت‌های اصلی میان قهوه تازه و کهنه، وجود ترکیبات فرّاری است که عامل به‌وجود آمدن عطر و طعم در قهوه تازه می باشد. این ترکیبات، مانند اسیدهای آلی و استرها، بسیار شکننده هستند و به زودی پس از برشته کردن شروع به تجزیه می‌شوند. قهوه تازه برشته شده عطر قوی و ظریفی دارد که اغلب بسته به نوع دانه و سطح برشته شدن، به عنوان میوه‌ای، گلدار یا آجیلی توصیف می‌شود. قهوه کهنه، از سوی دیگر، این عطرهای ظریف را از دست می‌دهد و بوی ضعیف و بی‌روحی به جای می‌گذارد.

 

تشخیص قهوه تازه از کهنه - تی دی اس رستری

2- نقش روغن‌ها در طعم قهوه

تفاوت دیگری که در بین قهوه های تازه و کهنه وجود دارد، در روغن‌هایی است که در دانه‌های قهوه موجود می باشد. دانه‌های تازه برشته شده دارای چربی هایی هستند که در طی فرآیند برشته شدن به‌وجود می‌آیند. این روغن‌ها به طعم غنی و تنواری (Body) قهوه تازه، کمک می‌کنند. با مرور زمان، روغن‌ها تبخیر شده و یا بدبو می شوند که همین قضیه منجر به طعم تند و تلخ و کهنگی در قهوه کهنه می باشد.

 

3- عوامل محیطی و نگهداری قهوه

قهوه به دلیل عواملی مانند قرار گرفتن در معرض هوا، رطوبت، گرما و نور، کهنه می‌شود. اکسیژن باعث به وجود آمدن اکسیداسیون می‌شود که ترکیبات فرار طعم و عطر را تجزیه می‌کند. رطوبت می‌تواند منجر به رشد کپک یا سایر آلودگی‌ها شود، در حالی که گرما و نور، فرآیند تخریب را سرعت میبخشد. برای حفظ تازگی، باید قهوه را درون یک ظرف مخصوص بریزید تا قهوه را از رطوبت و نور مستقیم خورشید نگهداری کند.

راهنمایی برای خرید قهوه تازه

ما توصیه می‌کنیم قهوه‌ای را خریداری کنید که تاریخ برشته شدن آن به وضوح روی بسته‌بندی آن نوشته شده باشد. بسیاری از متخصصین قهوه پیشنهاد می‌کنند که قهوه در عرض یک ماه پس از برشته شدن مصرف شود. قهوه در چند هفته اول طراوت بیشتری دارد و پس از آن، طعم ناخوشایندی گرفته و کهنگی و در آن نمایان می شود.

دیدگاه‌های گذشته و توصیه‌های جدید

در زمان‌های گذشته، اکثر مردم عادت نداشتند تا قهوه را به عنوان یک محصول تازه در نظر بگیرند. به دلیل اینکه آنها عادت داشتند قهوه را آسیاب شده خریداری کرده و در صورت نیاز به صورت فوری آن را دم کنند. قهوه‌ای که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد، اغلب تاریخ انقضای ۱۲ تا ۲۴ ماهه دارند. این به این دلیل است که قهوه به عنوان یک محصول پایدار در نظر گرفته می‌شود و مصرف آن تا دو سال پس از برشته شدن ایمن است، اما در آن زمان طعم بسیار بدی خواهد گرفت. برای همه کمپانی‌های تجاری راحت‌تر است که قهوه مانند یک محصول تازه در نظر گرفته نشود، اما این به نفع مصرف کننده نیست.

 

اهمیت قهوه تازه برشته شده - تی دی اس

تأثیر آسیاب کردن تازه دانه‌ها

1- قبل از دم کردن قهوه را آسیاب نکنید:

قهوه آسیاب شده، سطح مقطع بزرگتری در معرض هوا دارد که باعث می‌شود سریعتر از دانه‌های کامل، کهنه شود. علاوه بر این، فرآیند آسیاب کردن، ترکیبات فرار سازنده عطر و طعم را آزاد می‌کند که در قهوه آسیاب شده به سرعت از بین می‌روند. با آسیاب کردن دانه‌های خود قبل از دم کردن، می‌توانید تازگی و طعم‌های مورد نظر را به طور کامل حفظ کنید.

2- کیفیت آسیاب:

آسیاب کردن تازه دانه‌های قهوه با یک آسیاب خوب، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای بهبود قابل توجه کیفیت قهوه‌ای که دم می‌کنید و دستیابی به طعم ویژه آن است. بسیاری از ما در تجهیزات گران‌قیمت دم‌آوری قهوه و یا خرید دانه‌های گران‌قیمت سرمایه‌گذاری می‌کنیم، اما باید به این نکته توجه کرد که یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بهبود چشمگیر کیفیت قهوه‌ای که دم می‌کنیم و دستیابی به طعم‌های مورد انتظار، آسیاب کردن دانه‌های قهوه با یک آسیاب خوب، قبل از دم‌آوری است. داشتن یک آسیاب خوب و آسیاب کردن دانه‌های قهوه قبل از دم‌آوری، تأثیر بسیار زیادی بر طعم و کیفیت نهایی قهوه شما خواهد داشت. این کار باعث حفظ حداکثری تازگی، طعم، عطر و ترکیبات فرار قهوه می‌شود و از کهنه شدن زودهنگام آن جلوگیری می‌کند. بنابراین حتی اگر تجهیزات گران‌قیمت دیگری داشته باشید، آسیاب کردن دانه‌های قهوه تازه باید یکی از اولویت‌های اصلی شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *